.RU

Сабақ тақырыбы: Организмдердің жеке дамуы (онтогенез) түсінігі. Бөліну, өсу, жасушалардың жіктелуі, органогенез, көбею, қартаю, организмнің өлуі. Мақсат

Дата05.03.2017өлшемі42 Kb.
Күні 28.01 10 сынып сабақ №38

Сабақ тақырыбы: Организмдердің жеке дамуы (онтогенез) түсінігі. Бөліну, өсу, жасушалардың жіктелуі, органогенез, көбею, қартаю, организмнің өлуі.
Мақсат: 1. Организмнің дамуы, жеке тұлғаның қалыптасуы, оған әсер ететін факторлар туралы түсінік қалыптастырады. 2. Оқушылардың онтогенез, адами қасиеттер туралы түсінігін, дүниетанымын кеңейтеді. 3. Өз бетінше тұжырым, қорытынды жасауға, еркін жауап қатуға үйренеді, салауатты өмір салтына тәрбиеленеді.
Сілтеме: 1. Биология оқулығы. 10 - сынып Т. Қасымбаева, К. Мұхаммеджанов
2. Үлестірмелі материалдар. 3. Биология оқыту әдістемесі. Т. Қасымбаева,

А. Қисымова


Оқушылар үшін оқу нәтижелері: Оқушылар ұрықтанудың дамуы мен кезеңдерінің белгілі бір заңдылықтар негізінде өтетіндігін түсінеді. Басқалардың және өз пікірін сыни тұрғыда бағалайды. Шығармашалық қабілеттері байқалады. Топта бірлесе жұмыс жасайды.
Негізгі идеялар: Онтогенез - жеке даму және оның негізгі кезеңдері.
Термин сөздер
Гаметогенез- сперматогенез- 
Спермий, сперматозойд- зигота-
Эндосперм- овогенез-
Сабақта қолданылатын материалдар: 1. А - 4 парағы
2. Флипчарт
3. Стикерлер
4. Оқулық
Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру

1. Оқушылармен амандасып,
2. Жоқ оқушыларды түгендеу,
3. Зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ. Білу Үй тапсырмасы (Ой қозғау) Нені білеміз?
1. Тозаңқап, тозаң түтікшесі, аналық түйін, аталық жіпше дегенді қалай түсінесіңдер, сипаттама беріңдер.
2. Эндосперм қабатының пайдасы неде, ол қандай қабат?
3. Қосарланып ұрықтанудың мәні неде? Оның негізін кім қалады?
4. Вегетативті, генеративті ұғымдар қандай мағына береді?
ІІІ. Түсіну Жаңа сабақ Іздену
Онтогенез - организмдердің жеке дамуы
Онтогенез

♦ Постэмбриондық (ұрықтан кейінгі)
♦ Эмбриондық (ұрықтық)
Эмбриондық даму
Туу не ұрық қабығынан шығуы – бұл постэмбриондық кезең, яғни өлгенге дейінгі кезең
Эмбриондық (ұрықтың дамуы)
Зигота → Бластула сатысы → Гаструла сатысы → Нейрула сатысы
Бластула сатысы: Мейоз жолымен бөліну арқылы көбейіп бір қабатты бластула қалыптасады
Гаструла сатысы: 3 қабатты ұрық қалыптасады 1) энтодерма - ішкі қабат
2) мезодерма - ортаңғы қабат 3) эктодерма – сыртқы қабат
Нейрула сатысы: Организмнің мүшелері пайда бола бастайды
Нейрула - организмнің жеке мүшелерінің дамуы
Эктодерма қабатынан жүйке тақташасы түзіліп, жүйке түтігіне айналады, ол ми мен жұлынның бастамасы. Екі көз, тері, есту, иіс сезу мүшелері.
Энтодерма - ас қорыту жүйесі өкпе, бауыр, ұйқы безі т. б
Мезодерма - желі, бұлшық ет, шеміршек, қаңқа, бүйрек болашақ организмнің қан тамырлар жүйесі.

I V. Қолдану Анықтама
«Жасушаның бөлінуі» видеосы
V. Талдау
Мағыналық диктант
1.Ұрықтану дегеніміз не? Жұмыртқа жасушасы мен сперматозоидтың қосылуы
2.Ұрықтанған жұмыртқа жасушасында қандай процесс басталады? Бөлшектену
3.Бұл процестің мейоздан айырмашылығы неде? Жасушадағы хромосомалар саны өзгермейді
4.Ұрық дамуының алғашқы сатысы қалай аталады? Бластула
5.Бұл сатыға не тән? Жасушалардың бір қабаты 
6.Екінші саты қалай аталады? Гаструла
7.Бұл сатыда ұрықтың қандай қабаттарын ажыратуға болады? Эктодерма мен энтодерма
8.Онтогенезді қандай екі ірі кезеңге бөлуге болады? Эмбриондық және постэмбриондық
9.Көкек (а) пен (б) қоңыздың постэмбриондық дамуы қалай жүреді? а)Метаморфозсыз;
б)Метаморфозданып.
10.Метаморфозданып дамудың маңызы неде? Дернәсіл қоректік заттардың жетіспейтін орнын толтырады
VІ. Жинақтау
«Қай тұжырым дұрыс?» айдарының сұрақтарына жауап беріңдер. 
1.Ұрықтанған жұмыртқа жасушасы зигота деп аталады.
2.Бластула сатысында ұрық ұсақ жасушалар түрінде топтасып , блостомерлер деп аталады.
3.Бластула екі қабатты ұрық.
4.Гаструланың даму барысында үшінші ұрық жапырақшасы мезодерма
5.Нейруладан кейінгі саты гаструла.
6.Жануарлар өмір бойы өсе береді.
7.Шала түрленіп дамитын түрлерде метаморфоз болмайды.
VІI. Қорытынды «Суреттер сыр шертеді»
оқулықтағы суреттермен жұмыс істеу.

Бағалау

Өзіңді бағала. Рефлексия “Мен қалай жұмыс жасадым?”
Мен қалай жұмыс жасадым?

VІІI.Үйге тапсырма.§38 оқу, кестені толтыру

Тексерген __________________________________Б.Сағатов



Өзіңді бағала. Рефлексия

“Мен қалай жұмыс жасадым?”
• Мені сабақта қамтылған мәселелер қызықтырды, ойландырады, толғандырды.
• Тақырып бойынша алған білім тереңдей түсті
• Мұғалімнің сұрақтарына жауап бердім
• Мен алдын ала берілген тапсырма бойынша материал жинақтадым, әрі іздендім.
• Топтағы түсіндіру жұмыстары сәтті өтті.
• Өз ойымды еркін жеткіздім.
• Ортақ істе жұмыс жасауға үйрендім, жауапкершілікпен жұмыс жасадық.
• Басқаны тыңдай білуге, басқаның өмірінен үлгі алуды ұқтым.
Мен қалай жұмыс жасадым?

Өзін өзі бағалау парағы
10 - 8 “+” сабақта өте жақсы жұмыс жасадым.
7 - 6 “ + ” жақсы жұмыс жасадым
5 - 4 “ + ” қанағаттанарлықтай жұмыс жасадым.
3 - 1 “ + ” оқуға деген қарым – қатынасымды өзгерту керек


Достарыңызбен бөлісу:

s-p-i-s-o-k-grazhdan-uchreditelej-obshestvennogo-obedineniya-sbornik-metodicheskih-rekomendacij-po-organizacii.html
s-p-ivanenkov-a-zh-kuszhanova-stranica-4.html
s-p-kapica-ponyatie-pedagogicheskaya-tehnologiya-mozhet-bit-predstavleno-tremya-aspektami.html
s-p-kapica-s-p-kurdyumov-g-g-malineckij-sinergetika-i-prognozi-budushego-stranica-6.html
s-p-korolev-sovetskij-uchenij-i-konstruktor-v-oblasti-raketostroeniya-i-kosmonavtiki-glavnij-konstruktor-pervih-raket-nositelej-isz-pilotiruemih-kosmicheskih-korablej-osnovopolozhnik-prakticheskoj-kosmonavtiki.html
s-p-kukresh-agrohimicheskoe-obosnovanie-energosberegayushih-priemov-povisheniya-urozhajnosti-stranica-5.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/o-provedenii-otkritogo-chempionata-omskoj-oblasti-po-bodibildingu-bodifitnesu-i-fitnesu.html
  • credit.bystrickaya.ru/podpisan-paket-dokumentov-po-razvitiyu-regionalnogo-centra-po-chs-na-balkanah-internet-resurs-erru-17102011.html
  • ucheba.bystrickaya.ru/poryadok-ispolzovaniya-shem-klassnij-rukovoditel-v-rossii-stranici-istorii.html
  • student.bystrickaya.ru/3-sistema-kompyuternoj-matematiki-maple-konspekt-lekcij-dlya-studentov-specialnosti-151001-tehnologiya-mash-inostroeniya.html
  • exchangerate.bystrickaya.ru/bevoelkerung-in-deutschland-chast-2.html
  • credit.bystrickaya.ru/osnovnaya-literatura-metodicheskie-rekomendacii-i-materiali-dlya-podgotovki-k-kontrolyu-znanij-studentov-5-kursa.html
  • knowledge.bystrickaya.ru/ob-organizacii-medicinskogo-obespecheniya-detej-v-period-letnij-ozdorovitelnij-period-2012-goda.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/akademicheskaya-premiya-im-s-l-rubinshtejna-za-2005-god-stranica-6.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/arifmeticheskie-virazheniya-metodicheskoe-posobie-dlya-izucheniya-yazika-logicheskogo-programmirovaniya.html
  • teacher.bystrickaya.ru/glava-chetirnadcataya-sergej-suhinov-mech-charodeya.html
  • gramota.bystrickaya.ru/zadachi-v-obuchenii-matematike-zadachi-kak-sredstvo-obucheniya-i-kak-cel-obucheniya-chisla-i-vichisleniya-v-shkolnom-kurse-matematiki-i-metodika-ih-izucheniya.html
  • writing.bystrickaya.ru/istoriya-razvitiya-mikroprocessora.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/6osobennosti-ekonomicheskih-kategorij-i-zakonomernostej-razlichnih-sposobov-proizvodstva.html
  • letter.bystrickaya.ru/nazvanie-god-cvet-hronometrazh.html
  • shpora.bystrickaya.ru/zadachi-formirovanie-u-yunoshej-moralno-psihologicheskoj-i-fizicheskoj-gotovnosti-k-vipolneniyu-imi-konstitucionnogo-dolga-po-zashite-rodini-formirovanie-aktivnoj-grazhdanskoj-pozicii.html
  • grade.bystrickaya.ru/michael-dominguez-essay-research-paper-in-the.html
  • lesson.bystrickaya.ru/prilozhenie-2-polozhenie-o-sisteme-aerogazovogo-kontrolya-v-ugolnih-shahtah-i.html
  • institute.bystrickaya.ru/ezhekvartalnijotche-t-otkritoe-akcionernoe-obshestvo-zavod-keramicheskih-izdelij.html
  • shpargalka.bystrickaya.ru/uchet-zatrat-kalkulirovanie-i-byudzhetirovanie-v-otdelnih-otraslyah-proizvodstvennoj-sferi.html
  • doklad.bystrickaya.ru/uchebno-metodicheskij-kompleks-disciplini-opd-v-severnaya-evropa-istoriya-obshestvo-kultura-osnovnaya-obrazovatelnaya-programma-podgotovki-specialista-po-specialnosti-030401-65-istoriya.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/4210-sozdanie-kvantovoj-mehaniki-posobie-prednaznacheno-dlya-studentov-vuzov-aspirantov-i-prepodavatelej-bbk-20ya73.html
  • lesson.bystrickaya.ru/peter-the-great-father-of-modern-russia.html
  • textbook.bystrickaya.ru/kazan-tisyacheletnyaya.html
  • tests.bystrickaya.ru/mesheryakov-av-zabajkalskogo-kraya-ocenka-i-perspektivi-razvitiya-materiali-mezhregionalnoj-nauchno-prakticheskoj.html
  • shkola.bystrickaya.ru/sovremennoe-sostoyanie-bankovskoj-sistemi-rossii.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/amerikano-yaponskoe-sopernichestvo-na-dalnem-vostoke-v-kontekste-mezhdunarodnih-otnoshenij-nachala-hh-veka.html
  • kolledzh.bystrickaya.ru/53-ruchnaya-dugovaya-svarka-tavrovih-soedinenij-rukovodyashie-tehnicheskie-materiali-po-svarke-i-kontrolyu-kachestva.html
  • occupation.bystrickaya.ru/moyo-lyubimoe-proizvedenie-n-v-gogolya.html
  • holiday.bystrickaya.ru/metodika-obucheniya-inostrannih-studentov-leksicheskim-sredstvam-virazheniya-subektivnoj-modalnosti-na-osnove-ispolzovaniya-semanticheskih-kart.html
  • exchangerate.bystrickaya.ru/eta-kniga-rezultat-mnogoletnego-issledovaniya-problem-isterii-osnovannogo-kak-na-klinicheskom-opite-nakoplennom-mnoyu-za-vremya-lechebnoj-i-nauchnoj-raboti-v-psi-stranica-5.html
  • ekzamen.bystrickaya.ru/rossijskie-smi-o-mchs-monitoring-za-23-sentyabrya-2010-g-stranica-6.html
  • testyi.bystrickaya.ru/analiz-i-parametricheskij-sintez-stohasticheskih-sistem-upravleniya.html
  • diploma.bystrickaya.ru/zemletryaseniya-vulkani.html
  • kanikulyi.bystrickaya.ru/zhanr-liricheskoj-pesni-v-ocenke-pisatelej-narodnikov-na-primere-proizvedeniya-ai-ertelya-zapiski-stepnyaka.html
  • klass.bystrickaya.ru/44-eksperimentalnaya-viborka-eksperimentalnaya-psihologiya.html
  • © bystrickaya.ru
    Мобильный рефератник - для мобильных людей.