.RU

Сабақ Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттері Мақсаты: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерімен танысу

Дата10.04.2017өлшемі162.17 Kb.
№ 4- сабақ

Тақырыбы: Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттері

Мақсаты:

  • Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерімен танысу;

  • Натурал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін есептер шығару барысында тиімді қолдана білуге үйрету, пәнге қызығушылығын арттыру;

  • Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру, жауапкершілікке, ұжымдық мәдениетін қалыптастыру;

Сабақ түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақ жоспары:

  1. Ұйымдастыру бөлімі.

  2. Қайталау сұрақтары

  3. Үй тапсырмасын тексеру.

  4. Жаңа сабақ

  5. Жаңа сабақты бекіту.

  6. Перфокартамен жұмыс.

  7. Үйге тапсырма.

  8. Бағалау.Сабақты қорытындылау.

САБАҚ БАРЫСЫ

    1. Ұйымдастыру бөлімі. (2 минут) Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау.

Сынып оқушылары топқа бөлініп, бір оқушы топ басшысы болып тағайындалады. ( топ мүшелері 4 адамнан аспауы тиіс)
ІІ. Қайталау сұрақтары: (3 мин)(Мұғалім сұрақтар қояды, сынып оқушылары жауап береді)

  • Натурал көрсеткішті дәрежеге анықтама беріңдер.

  • Натурал көрсеткішті дәреже қандай элементтерден тұрады ?

  • “1383” өрнегі қалай оқылады?

  • Дәреже негізі мен көрсеткіштерін атаңдар.

ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. (8 мин)

А) Үйге берілген есептердің кейбірулерін тақтаға шығару.


Б) Ауызша есептер: 1)1,52 2)32 + 22 3) (–5)2 4)(- 10)2 5)(– 4)2 + 42

6)4∙52

В) Өрнектің мәнін 0 салыстырыңдар:а) (-2)³ б) (-7)² в) -1² г) -8²

IV. Жаңа сабақ. Дәптерге сабақтың тақырыбы жазылады. (Оқулықпен жұмыс. Әр топқа бірдей тапсырма беріледі. Оқулықтың 8-10 бетіндегі натурал көрсеткішті дәреженің 1-5 қасиетттерін оқиды, мысалдардың шығарылуын қарайды, түсінеді. ) Әр топқа тапсырмалар беріледі, топ тұжырым жасап, топ басшысы қорғайды.

Топтарға берілетін тапсырмалар: Топ мүшелері қасиеттерді тұжырымдап, ережеге үш мысалдан дәптерге жазады. ( оқушының жауабы ауызша сұралады).



Санның 1 дәрежесі туралы қасиетті тұжырымда. Санның 0 дәрежесі неге тең?

Негіздері бірдей дәрежелерді бөлу ережесін тұжырымда

Негіздері бірдей дәрежелерді көбейту ережесін тұжырымда

Дәрежені дәрежеге шығару ережесін тұжырымда

Көбейтіндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда

Бөліндіні дәрежеге шығару ережесін тұжырымда




10 . а1 = а.

Кез келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең.

а0 = 1

Кез келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең.

20

аn:аm =a n+m

Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже көрсеткіштері азайтылады.



30

аn•аm =a n+m

Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже көрсеткіштері қосылады.



40

(an)m=anm

50

(ab)n=anbn

60



V. Сабақты бекіту. Тақтаға есептер шығарылады. № 5,8, (ауызша)№4 (тақтаға шығарылады) №6,(5,6) 10,12,15 (оқушылар өздері орындайды.)

VІ. Перфокартамен жұмыс. Әр оқушыға 10 тапсырмасы бар,жеке карточка беріледі.Топ басшысы тексереді.

  1. а7* а2 * а3

  2. в1* в2* в

  3. х10 : х7

  4. у30 : у12 : у6

  5. 22 * 2 * 22

  6. 47 : 43

  7. а26 : а12 : а3

  8. 512 : 57 : 53

  9. n * n * n * n * n

  10. в12 : в : в : в5

VІІ. Үйге тапсырма. №6(1,2,3,4),№9,№11,№24. .

VІІI. Сабақты қорытындылау. Бағалау (топ басшыларының көмегімен).


2 – сабақ

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмм және оның қасиеттері.

Сабақтың мақсаты:

1) Білімділік: Параллелограмм анықтамасы, элементтерін,

қасиеттерін білу. Алған білімді есептер шығаруда қолдану



2) Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін жетілдіру, тапқырлыққа, тез шешім табуға баулу

3) Тәрбиелік: Оқушыларды оқуға, жауапкершілікке, байқампаздыққа, өз ойларын сенімділікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Оқыту әдістері: Ауызша баяндау, сұрақ-жауап алу, есептер шығару.

Көрнекіліктер мен құрал жабдықтар: Интерактивті тақта, слайдтық презентация, сызба құралдары

Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі

2) Үй тапсырмасын тексеру және өткен тақырыпты қайталау

3) Жаңа сабақты меңгерту

4) Жаңа сабақты бекіту

5) Сабақты қорытындылау, бағалау

6) Үйге тапсырма



II. Үйге берілген есептерді тексеру. Өткен сабақты бекітуге сұрақтар қойылады.

  1. Қандай фигура төртбұрыш деп аталады?

  2. Төртбұрыштың қандай төбелері – көршілес, қандайлары қарама-қарсы төбелер деп аталады?

  3. Төртбұрыштың диогоналі деген не?

  4. Төртбұрыштың қандай қабырғалары көршілес, қандай қабырғалары қарама-қарсы қабырғалар деп аталады?

  5. Төртбұрыш қалай белгіленеді?

III. Жаңа сабақты меңгерту.

Жаңа сабақты түсіндіру алдында жаңа сабаққа байланысты параллель түзулердің қасиеттерін, белгілерін үшбұрыштар теңдігінің белгілерін еске қайталап түсіреміз.

Параллелограмның анықтамасы.

Параллелограмм дегеніміз – қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель, яғни параллель түзулер бойында жататын төртбұрыш.

Параллелограмның бір төбесінен қарсы жатқан қабырғасына түсірілген перпендикуляр оның биіктігі деп, ал биіктік түсірілген қабырға табаны деп аталады.

.

Параллелограмның қасиеттері.

1 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

Берілгені: АВСД – параллелограмм

Дәлелледеу керек: АВ = СД, ВС = АД

Дәлелдеуі: ВС//АД, АС қиюшы болған ішкі айқыш бұрыштар ДАС = ВСА ; АВ//ДС; А қиюшы ішкі айқыш бұрыштар ДСА=ВАС, ал АС ортақ қабырға, онда үшбұрыштар теңдігінің II белгісі бойынша , бұдан АВ = ДС. ВС = АД теорема дәлелденді.

2 қасиет. Параллелограмның диагоналі оны өзара тең екі үшбұрышқа бөледі.

3 қасиет. Параллелограмның қарама-қарсы бұрыштары тең.

Бұл қасиеттің дәлелдеуі деп шығады.



4 қасиет. Параллелограмның диагональдары қиылысу нүктесінде тең екі бөлікке бөлінеді.

Берілгені:: параллелограмм,

Дәлелдеу керек:

Дәлелдеуі: себебі

1=2, 3=4 ішкі айқыш бұрыштар болғандықтан, онда үшбұрыштарды қалған сәйкес қабырғалары да тең болады ВО=ОД; АО=ОС .

5 қасиет. Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 180º-қа тең.

Бұл қасиеті екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған тұстас бұрыштардың қосындысы 180º-қа тең деген түзулердегі параллельдік белгісінен шығады.



IV. Жаңа сабақты бекітуге есептер шығару.

Ауызша дайын сызба бойынша интерактивті тақтадан көрсетіледі.












1





Бер: АВСД параллелограмм

Т/к : параллелограмм бұрыштарын




3




Бер: АВСД параллелограмм

Д/к:



4





Бер: Параллелограмм

Т/к:



IV. ә) Оқулықпен жұмыс.

№12 ауызша, №17 ауызша, сыныпта №13(1), №14(1), №15(1)

№ 13 (1)



Берілгені: параллелограмм



Табу керек:

Шешуі:



Жауабы: 48 дм

№ 14 (1)


Берілгені: параллелограмм



Табу керек: АД

Шешуі:



Жауабы: 6,2 дм

№ 15 (1)


Берілгені: параллелограмм





Табу керек:

Шешуі: АВ=x деп белгілейік

АД=x+4






Жауабы: 4 см, 8 см

V. Сабақты қорытындылап, бағалау.

Үйге тапсырма: §2 (белгілеріне дейін оқу), №13(2), №14(2), №15(2) .

Сабақтың тақырыбы: Тік бұрышты үшбұрыштардағы метрикалық қатынастар.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларды тік бұрышты үшбұрыш туралы қосымша материалмен таныстырып , тік бұрышты үшбұрыштың метрикалық қатынастарын қолданып, есептер шығару барысында қолдана білуге үйрету.

Дамытушылық:Оқушылардың іскерліктерін, өз бетімен еңбектену сезімдерін , білімдерін дамыту

Тәрбиелік: Оқушыларды шыдамдылыққа, шапшаңдыққа, дәлдікке тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру.

Сабақтың көрнекілігі: Карточкалар,интербелсенді тақта

Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру

2.Сабаққа қажетті құралдарын түгендеп,дұрыс

отыруына назар аудару.

Әдістемелік нұсқау

Тақырыптың алдын ала даярлық тапсырмаларды орындату қажет.

Мұнда оқушылар тік бұрышты үшбұрыш анықтамасын, қасиеттерін естеріне түсіріп, сабақ барысында пайдаланады.

Тақырыптың мазмұнына шолу

Пифагор теоремасы:



Катеттердің квадраты гипотенуза мен олардың гипотенузаға проекциясының көбейтіндісіне тең:



Гипотенузаға түсірілген биіктіктің квадраты катеттерінің гипотенузаға жүргізілген проекцияларының көбейтіндісіне тең:



Катеттердің көбейтіндісі гипотенуза мен гипотенузаға түсірілген биіктіктің көбейтіндісіне тең:



Гипотенузаға жүргізілген медиана гипотенузаның жартысына тең:



Тікбұрышты үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің радиусы гипотенузаның жартысына тең:



Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктік осы үшбұрышты өзара ұқсас екі үшбұрышқа бөледі.

Катеттердің қосындысы іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының 2 еселенген қосындысына тең:

немесе


мұндағы жарты периметр



1-есеп. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузаға түсірілген катеттерінің проекциялары 9 және 16 -ға тең. Осы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табыңдар.

Шешуі:



Жауабы:5

2-есеп. Тік бұрышты үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустары сәйкесінше 2 және 5 -ке тең. Осы үшбұрыштың ауданын табыңдар.

Шешуі:

Екі жағын да квадраттайық:







Жауабы:24

3-есеп. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузаға жүргізілген медианасы 20-ға тең. Гипотенузаның ортасынан үлкен катетке перпендикуляр жүргізілген. Перпендикулярдың ұзындығы 15. Осы үшбұрыштың катеттерін табыңдар.

Шешуі:

1) – -ның медианасы болғандықтан, сырттай сызылған шеңбердің центрі, сондықтан

2) үшбұрышынан Пифагор теоремасы бойынша табамыз:

3) Екі бұрышы бойынша,





үшбұрышынан Пифагор теоремасы бойынша



Жауабы:24 және 32

Сабақты бекітуге арналған жаттығулар

1) Тік бұрышты үшбұрыштың катеті 5-ке тең, ал екінші катеттің гипотенузаға проекциясы 2,25. Осы үшбұрыштың гипотенузасын табыңдар. (Жауабы:6,25)

2) Тік бұрышты үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусы катеттердіңайырмасының жартысына тең. Үлкен катеттің кіші катетке қатынасын табыңдар. (Жауабы: )

3) Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасына түсірілген биіктік оны екі үшбұрышқа бөледі. Осы екі үшбұрышқа іштей сызылған шеңберлердің радиустары 1 және 2-ге тең. Үлкен үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің радиусын табыңдар. (Жауабы: )

4) Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасынан А нүктесі алынған. А нүктесі гипотенузаны ұзындықтары 30 және 40 болатын кесінділерге бөледі. Егер А нүктесінен катеттерге дейінгі арақашықтық тең болса, онда катеттердің ұзындықтарын табыңдар. (Жауабы: 56; 42)

5) тік бұрышы С болатын үшбұрышына AD биссектрисасы жүргізілген. . үшбұрышының ауданын табыңдар. (Жауабы: 18)

6) үшбұрышының тік бұрышының төбесінен биіктігі жүргізілген. . гипотенузасын табыңдар. (Жауабы: 5)

Сабақ-2

Сабақтың тақырыбы: Қайталау. Туынды. Туындыны есептеу ережелері.

Сабақтың мақсаты: Туындыны қолдану аймағын кеңінен қарастыру арқылы білім деңгейін кеңейту; ғылыми көзқарасын дамыту.

Сабақтың міндеттері:


  • Туындыны есептеу ережелері мен қолдану әдістерін есептер шығару арқылы пысықтау.

  • Оқушылардың білім білік дағдысын дамыту; слайдтарды кеңінен пайдалана отырып, әр оқушының, шығармашылық пен жұмыс жасауына ықпал ету.

  • Оқушылардың сабаққа қызығуын, ынтасын, ізденушілік, белсенділік қабылетін дамыту.

Сабақтың түрі: білім-дағысын қалыптастыру.

Сабақтың типі: аралас-практикалық сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ой қозғау, ғылыми мағынаны тану.

Сабақтың көрнектілігі: әр түрлі слайдтар, формулалар.

Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі (2минут)

2) Үй жұмысын тексеру арқылы тригонометриялық формулаларды қорытындылау (3минут)

3) Теориялық тест (5минут)

4) Туындыны есептеу ережелерін слайд бойынша пысықтау (2минут)

5) тақырыпты пысықтауға жаттығулар орындау (18минут)

6) Өздігімен тапсырма ұйымдастыру (5минут)

7) Қорытынды. Математикалық диктант (5минут)

8) Бағалау (2минут)

9) Үйге тапсырма (3минут)


  1. Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу; сабаққа даярлығын тексеру; сабақтың мақсатымен таныстыру;

  2. Жауаптар бойынша үй жұмысының орындалуын тексеру; тригонометриялық формулаларды қайталау, пысықтау және тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктерді қайталау қажеттігін көрсету.

  3. «Туынды дегеніміз не?» ауызша дұрыс жауабын көрсетуге теориялық-тест ұйымдастыру керек.

    1. Анықтама:

айырымдылық қатынастың аргумент өсімшесі нөлге ұмтылғандағы шегі бар болса, онда ол шекті y= f(x) функциясының х нүктесіндегі __________ деп атайды.

а) алғашқы функциясы

ә) өсімшесі

б) туындысы

2) Дұрыс жауаптарын көрсет:









а) ; ә) ; б) ; в) г)

3) Күрделі функцияның жалпы түрі:

а) у= f(q(x))

ә) y’=f’(q(x))

б) y=f(u)

4) Дұрыс жауаптарын көрсет:

(cos x)’=

(sin x)’=

(ctgx)’=

(tg x)’=

a) cos x ; ә) -sin x; б) в)

4. Слайд аркылы формулаларды пысыктау

5. Тақтада тапсырмалар орындау:

1) Алгоритм бойынша орындау


  1. Тапсырма: f’(x) функциясының туындысын тап, егер:

а) f(x)= x в) f(x)=2,5x

б) f(x)= г) f(x)=5x

Шешімі:

а) f(x)= x

Туындыны есептеу формулаларын қолдана отырып келесідей есептеулерді аламыз:

f’(x)= (x

б) f(x)=

f’(x)=

в) f(x)=2,5x

болғандықтан

f’(x)= 2,5(х

г) f(x)=5x

5x (- const, екендігін біле отырып, мынандай шешімдерін аламыз:

f’(x)= 5(х


  1. х нүктесіндегі функцияның туындысын тап:

а) f(x)=

б) f(x)= еsin x, x=0

в) f(x)= sin x x=

Шешімі:


а) f(x)=

f’(x)=

f’ (

б) f(x)= еsin x

f’(x)= (e

f’(0) = e

в) f(x)= sin x f’(x)= (sin x)’

f’(

2) күрделі функциясының туындысы


  1. Функцияның туындысын табыңдар:

а) f(x) = (x

б) f(x) = f’(2)-?

Шешімі:

а) f(x) = (x

f’(x) = ((x

б) f(x) =



:

f’(x) =

f’(2)=0


  1. Егер f(x)= тең болса, функцияның туындысын табыңдар.

Шешімі:

f’(x) = [3



  1. Тапсырма: f’(x)-? , егер f(x) = болса.

Шешімі:

1-ші тәсіл

f(x) =

f’(x)=

f’(x)=

f’(x)=

2-ші тәсіл:

f(x) =

4. Оқушылар жұп-жұптармен әр түрлі деңгейде 3 тапсырмадан ұйымдастырып, бір-біріне тексеруге ұсынады.

Мысалы:


Тапсырманың сауатты, дұрыс құрылып орындалуын қадағалау керек.



Үйге тапсырма: тест тапсырмалар жинағынан деңгейі бойынша 3тапсырмадан орындау.

5. Қорытынды: Математикалық диктант ұйымдастыру.

Диктант:

  1. Функцияның туындысын табу амалын функцияны дифференциалдау деп аталады.

  2. айырымын аргументтің нүктесіндегі өсімшесі деп аталады.

  3. Функцияның өсімшесі қалай белгіленеді?





  4. Туындының физикалық мағынасы деген не? Өзгеру жылдамдығы.

  5. Туындының геометриялық мағынасы деген не? жүргізілген жанама.

Бағалау. Жауаптары бойынша диктанттың дұрыс орындалғанын және жалпы сабаққа қатынасуы бойынша оқушыларды бағалау.

Достарыңызбен бөлісу:

s-odinako-5-0-5-plan-raboti-pedagogicheskogo-soveta-00-40-plenarnoe-zasedanie-chast-i-kaab-16.html
s-ogonkom-prezident-gazeta-rossijskaya-gazeta-28042011-rossijskie-smi-o-mchs-monitoring-za-28-aprelya-2011-g.html
s-ogranichennoj-otvetstvennostyu-14-stranica-18.html
s-oplatoj-stoimosti-obucheniya-zakazchikom-yuridicheskim-licom.html
s-otkazom-v-udovletvorenii-trebovanij-polnostyu-ili-chastichno-39-chto-sostavlyaet-673-ot-kolichestva-del-rassmotrennih-s-vineseniem-resheniya-neispolnenie-resheniya-suda.html
s-p-alekseev-hudozh-n-andreev-m-drofa-2003-80-s-il-chest-i-otvaga.html
  • school.bystrickaya.ru/kursovaya-po-informatike-chast-2.html
  • lektsiya.bystrickaya.ru/programma-dlya-specialnosti-energeticheskie-kompleksi-sistemi-i-nositeli.html
  • exchangerate.bystrickaya.ru/4-vozmozhnie-varianti-resheniya-problemi-dlya-kategorij-povisheniya-kvalifikacii-specialisti-finansovo-ekonomicheskih.html
  • uchit.bystrickaya.ru/status-advokata-soderzhanie-kvalifikacionnie-trebovaniya-i-principi-advokatskoj-deyatelnosti.html
  • shpargalka.bystrickaya.ru/vii-obmen-i-funkcii-uglevodov-metodicheskie-ukazaniya-k-kontrolnim-rabotam-i-varianti-kontrolnih-rabot-dlya-studentov.html
  • pisat.bystrickaya.ru/sravnenie-tradicionnoj-laparoskopicheskoj-gomel-19-20-aprelya-2012-goda-osnovan-v-2009-godu-vipusk-4-vchetireh.html
  • report.bystrickaya.ru/iii-7-o-roli-psihoterapevticheskogo-kollektiva-kniga-raskrivaet-istoki-sozdannogo-eyu-napravleniya-logopsihoterapii.html
  • laboratornaya.bystrickaya.ru/put-aktera-mihail-aleksandrovich-chehov-stranica-4.html
  • portfolio.bystrickaya.ru/polozhenie-o-vrache-specialiste-hirurge-obrazovatelnij-standart-poslevuzovskoj-professionalnoj-podgotovki-specialistov.html
  • ekzamen.bystrickaya.ru/shifr-572495-bibliograficheskij-ukazatel-novih-postuplenij-v-rnmb-maj-iyun-2009-g.html
  • doklad.bystrickaya.ru/vodorodnij-pokazatel-vchera-segodnya-zavtra.html
  • diploma.bystrickaya.ru/vneshnyaya-torgovlya-byulleten-novih-postuplenij-za-aprel-2004-goda.html
  • abstract.bystrickaya.ru/09-03-2009-g-vitoshkite-kvartali-s-kanalizaciya.html
  • writing.bystrickaya.ru/katolicizm-otec-pank-roka.html
  • lesson.bystrickaya.ru/mir-edin-eto-realnost-i-eto-est-glavnoe-v-nyom-eto-est-to-na-chyom-osnovivaetsya-vsyo.html
  • report.bystrickaya.ru/i-a-dejstvuyushie-lica-innokentij-annenskij-laodamiya.html
  • zanyatie.bystrickaya.ru/obrabotka-i-analiz-informacionnih-potokov-sistemi-podderzhki-prinyatiya-reshenij.html
  • urok.bystrickaya.ru/primernie-uchebnie-plani-a-s-kazurova-problemi-gosudarstvennogo-obrazovatelnogo-standarta-visshego-professionalnogo.html
  • uchenik.bystrickaya.ru/logka-ta-metodologya-naukovogo-pznannya.html
  • testyi.bystrickaya.ru/a-v-repin-ufimskij-gosudarstvennij-aviacionnij-tehnicheskij-universitet-ufa.html
  • tasks.bystrickaya.ru/310-prinyatie-resheniya-o-provedenii-sleduyushih-etapov-zaprosa-predlozhenij-ili-opredelenie-pobeditelya.html
  • uchitel.bystrickaya.ru/psihologicheskaya-gotovnost-k-shkole-1-razvitie-rebenka-v-period-mladenchestva.html
  • composition.bystrickaya.ru/plan-raboti-mou-sosh-im-a-n-arapova-na-2009-2010-uchebnij-god-vvedeno-v-dejstvie.html
  • literature.bystrickaya.ru/dzhozef-o-konnor-i-ian-makdermott-perevod-s-anglijskogo-centr-noaih-tehnologij-upravlenie-moskva-2006-stranica-6.html
  • thesis.bystrickaya.ru/probuzhdenie-preodolenie-prepyatstvij-k-realizacii-vozmozhnostej-cheloveka-stranica-41.html
  • institut.bystrickaya.ru/tablica-1-programma-opitnogo-obucheniya-professionalno-pedagogicheskij-dialog-v-strukture-uroka-russkogo-yazika.html
  • obrazovanie.bystrickaya.ru/programma-foruma-energosberezhenie-v-stroitelstve-i-zhkh-29-iyunya-02-iyulya-2009-goda.html
  • bukva.bystrickaya.ru/ponyatie-potrebitelskogo-kredita-ego-problemi-i-perspektivi-razvitiya.html
  • teacher.bystrickaya.ru/geograficheskoe-polozhenie-istoriya-issledovaniya-osobennosti.html
  • exam.bystrickaya.ru/yavlenie-devyatoe-lope-de-vega-sobaka-na-sene.html
  • control.bystrickaya.ru/dlya-abiturientov-i-studentov-stranica-2.html
  • predmet.bystrickaya.ru/sajt-india-infolinecom-india-march-16-2009-ntpc-to-set-up-power-projects-in-kazakhstan-report.html
  • prepodavatel.bystrickaya.ru/tema-10fondovie-operacii-bankov-period-1990-h-godov-v-rossii-svyazan-s-celim-ryadom-ekonomicheskih-bur-i-finansovih.html
  • kontrolnaya.bystrickaya.ru/programma-razvitiya-mbou-sosh-1-im-n-k-krupskoj-formirovanie-universalnih-uchebnih-dejstvij-v-usloviyah-otkritogo-obrazovatelnogo-prostranstva-kak-sredstvo-lichnoj-uspeshnosti-rebenka.html
  • textbook.bystrickaya.ru/jt-m-owenl-1941-1944-gg-izdatelstvo-politicheskoj-literaturi.html
  • © bystrickaya.ru
    Мобильный рефератник - для мобильных людей.